, rubrika Řemesla
Co si lze představit, to lze i uskutečnit
Příběh značky Halama Glass
Jednoho srpnového rána roku 1932 na dveře živnostenského úřadu zaklepal devatenáctiletý František Halama, syn místního skláře, s žádostí o živnostenské oprávnění na rytí a broušení skla. Jeho smělý záměr byl hodný mladého muže. Sklářské řemeslo se v podhůří Jizerských hor předávalo z generace na generaci již od středověku a František ho převzal od svého otce zrovna tak.
František Halama měl od začátku svého podnikání vizi podniku, který bude vyrábět značkové sklo, jež bude obdivovat celý svět. Slibný začátek korunovaný úspěšným studiem odborné sklářské školy v Železném Brodě a mistrovským ročníkem v Novém Boru narušila celosvětová hospodářská krize na počátku 30. let. To však Františka od broušení a rytí skla nemohlo odradit. Ne nadarmo slovo halama v arabštině znamená snílek. Díky jeho smyslu pro obchod a estetickému cítění navázal spolupráci s předními výtvarníky a sochaři a nevynechal jedinou příležitost, kdy mohl předvést výsledky své práce na výstavách po celém světě.
Součástí jeho vize bylo oslovit zákazníky nejširších vrstev a zároveň nabídnout takovou hodnotu výrobků, že budou hodny sídel králů a prezidentů. V roce 1936 rozšířil export do celé Evropy, a také do Ameriky a Asie. O rok později získal na Světové výstavě v Paříži nejvyšší cenu francouzské vlády.
Začátkem druhé světové války se firma z Alšovic přemístila do Železného Brodu, kde sídlí dodnes. Největší zájem již tenkrát vyvolávala řada foukaného skla. Každý jednotlivý výrobek představoval jedinečné umělecké dílo, jež má v lidech vzbuzovat úžas.
Válečné hospodářství vyžadovalo mimořádnou schopnost přizpůsobivosti, aby podnik mohl dál fungovat. Umělecky založený podnikatel začal vyrábět skla do reflektorů aut, signální, odrazová a výstražná skla, brousil čočky pro výrobce kapesních svítilen a zahájil výrobu knoflíků. Jeho předvídavost dokazuje i výroba skleněných odznaků. Ve zlatém věku spolků, sportovních klubů, sokolských jednot, sdružení baráčníků, politických hnutí a stran šly skvěle na odbyt. Ještě před koncem války se manželům Halamovým v roce 1944 narodil syn František. Dostal jméno po tatínkovi i dědečkovi a ke sklářskému umění přivedl i svého syna Roberta. Děti Roberta – dcera se synem, si už představují další budoucnost rodinného podniku.
Válku přežil František Halama i se svými padesáti zaměstnanci v dobré zdravotní i finanční kondici. Naděje na další svobodné podnikání však zhatil politický převrat v únoru 1948. Nová ústava soukromé podnikání, samostatnost, úspěch a poctivě dosažené bohatství postavila na dlouho mimo zákon. Lidé nesouhlasící s totalitním režimem měli v útěku jedinou možnost, jak se vysvobodit. František Halama se však coby vlastenec nedal zlomit a stal se pouhým řadovým dělníkem. Jeho rodina byla komunistickým režimem důsledně perzekuována a manufaktura připadla národnímu podniku Železnobrodské sklo. Ten během znárodnění převzal všechny soukromé sklářské dílny po celém Jablonecku. Tak se začal budovat blahobyt podle sovětského vzoru.
Státní podnik Železnobrodské sklo vyráběl na export broušené vázy, ovocné a dezertní mísy, flakóny, sklenice, bonboniéry, likérové a toaletní soupravy podle ukradených forem Františka Halamy.
„Broušená skleněná váza dokáže otevřít nejedny dveře.“
Po celých čtyřiceti letech v listopadu roku 1989 lidé v tehdejším Československu zaplnili náměstí a pomohli uspíšit konec socialistického experimentu.
František Halama mladší mezitím dospěl a stal se otcem dvou dětí. Dědeček František se z vnoučat radoval jen krátce a znovunabyté svobody se už nedožil. Zemřel ve věku 63 let v roce 1976. František Halama mladší po rodinné poradě odmítl prodat zlomek majetku, který jim stát po nekonečně dlouhém řízení přiznal v rámci restituce, a teprve v roce 1994 mohla obnovená značka Halama – Original Czech Art Glass opět vstoupit na trh.
V současné době většina produkce opouští Evropu a putuje na Blízký i Dálný východ, do zemí Perského zálivu, Číny a Japonska. Kromě reliéfního skla, vyráběného v uměleckých formách po dědečkovi, nese značku Halama dlouhá řada unikátních kusů uměleckého skla na zakázku pro zvláštní příležitosti.